PİYASALARDA NAKİT SIKINTISI YAŞANIYOR

Polyar Grup Genel Müdürü Selim Özkan:

“Çeke güven kaybı piyasaları olumsuz etkiledi”

Piyasalardaki nakit sıkıntısı ve çekle alışverişteki güven sorunu sanayi sektörünü de etkiledi. Talaşlı imalat, makine tasarımı, hidroelektrik santralleri için cebri boru, ızgara, ızgara temizleme makinesi, vana, hidrolik kaldırma üniteleri, sürgülü ve radyal kapakların yanı sıra tarım sektörüne de “don savaşçısı” pervane üreten Polyar Grup Genel Müdürü Selim Özkan, piyasadaki nakit sıkıntısından yakındı. Özkan, “Nakit sıkıntısı ve çekte güven sorunu şu an sektörün en büyük sıkıntısı” dedi.

Sanayinin dinamizmini olumsuz etkiliyor

Bir tek torna tezgahı ile başlayan atölye üretiminden yola çıkarak, bugün ülkemizin önemli enerji ve sanayi tesislerine çözüm ortağı olarak projeler sunma noktasına gelen Polyar Grubun Genel Müdürü Selim Özkan,  “Ülkemizde aktif olan inşaat sektörü; hidroelektrik santraller, termik santraller, köprüler gibi yatırımlar vasıtasıyla tüm sanayi bir hareket kazanıyor. Ancak nakit para akışındaki yaşanan tıkanıklık bu dinamizmi olumsuz yönde etkiliyor” diye konuştu.

Piyasalar durağanlaştı

Piyasalarda son yıllarda nakit para döngüsünün yerini çekle alışverişe bırakması nedeniyle zaten durağanlaştığını kaydeden Polyar Grup Genel Müdürü Selim Özkan, “Türkiye’nin en büyük firmaları, müteahhitleri ile iş yapıyor olsanız da para akışındaki durgunluktan etkilenmek durumundasınız. Artık tüm alışveriş yüzde 90 oranında çeke dönüştü. Nakit para akışı kalmadı. Nakit olmadığı için de piyasa artık çekle dönüyor.” ifadelerine yer verdi.

120 günlük çek itibar görüyor

Çeklerin vadelerinin de uzunluğundan yakınan Selim Özkan, “ Normalde 30-60 günlük vadelerle çalışırken vadeler uzamaya başladı. Artık 90-120 günlük vadelerde nakit gibi görülmeye ve rağbet edilmeye başladı. Üstelik çeklerin, nakit paraya göre riskler taşımasına rağmen. Çünkü çekin dezavantajları var. Artık sadece güvenebildiğiniz iyi tanıdığınız firmalarla çekli alışveriş yapıyorsunuz. Çünkü insanlarda dolandırılma, kandırılma korkusu var. “dedi,

 

Karşılıksız çeklerden dolayı birçok firmanın mağdur olduğunu belirten Selim Özkan, bu alandaki denetim boşluğunun ve yaptırım yetersizliğinin kötü niyetli insanları teşvik ettiğini kaydetti.

Polyar Grup olarak makine, demir-çelik, enerji ve tarım sektörlerinde büyük ölçekli yatırım projeleri içinde yer aldıklarını kaydeden Selim Özkan sözlerine “Örneğin 3 milyon liralık bir işte 200 bin liralık çekinizi kaptırırsanız, o işten elde edeceğiniz karınızı kaptırmışsınız demektir. “diye devam etti.

Karşılıklı teminat veriyoruz

Polyar Grubun bu konularda önlem olarak çalıştığı firmalarla, karşılıklı belli teminatlar içeren sözleşmelere imza attığını belirten Selim Özkan, “Proje bazlı çalıştığımız firmalarla hem biz teminat alıyoruz, hem de teminat veriyoruz. Bu yüzden bir noktada kendimizi koruyabiliyoruz. Ancak bazen daha küçük ölçekli işlerde biz de karşılıklı çeklerle alışveriş yapıyoruz. Piyasada para olmadığından çeki kabul etmek ya da vermek zorundasınız. Çekli çalışmazsanız da pazar payınız bir anda düşebilir. Riskli bir durum söz konusu yani. Ancak pazarınızın yüzde 30’lara kadar azalması da kabul edilebilir bir durum değil. Bu yüzden zorunlu olarak sizde bu döngüde bir biçimde yer almak durumunda oluyorsunuz. Herkes gibi bizim de bu risklere girdiğimiz oluyor” diye konuştu.

Çek yasasında düzenleme yapılmalı

Polyar Grup Genel Müdürü Selim Özkan, piyasada çeklerden kaynaklanan güven sıkıntısına bir an önce çözüm bulunması için çek yasasında düzenlemeler yapılması  ve firma denetimlerinin sıklaştırılması gerektiğinin de altını çizdi.

 

Bir Cevap Yazın