Polyar, yüzümüzü ağartıyor

 

unnamed

HES ve Termik Santrallerin dev üretimleri onların işi

Çekirdekten yetişme iki tornacı ustasının 1985 yılında Adana’da kurduğu, daha sonra ise genç bir mühendisin vizyonunu katarak Türkiye’ye yayıldığı Polyar Grup, dev yatırım tesislerine yönelik üretiminin yanı sıra sulama, enerji, tarım ve çelik yapı sektörlerinde geliştirdiği çözümlerle ülkemizin yüzünü ağartıyor.

 

Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde 6 bin metrekare üzerindeki fabrikasında, sürekli gelişmeye yönelik yenilikli anlayışıyla hizmet veren Polyar Grup, bünyesindeki 4 ayrı firma ile ülkemizin ekonomisinin gelişmesine yönelik üretim ve yatırımların çözüm ortağı oluyor.

 

Polyar Makine, Polyar Tarım, Polyar Demirçelik ve Polyar Çelik Yapı firmalarından oluşan grubun Proje ve İmalat Müdürü Selim Özkan, tornacı çıraklığından yetişen iki ustanın tohumlarını attığı şirketin bugün Türkiye genelinde, ihtiyaç duyulan çözümler için aranılan bir marka haline geldiğini söyledi.

Özkan, grubun “İlk göz ağrısı” olan lokomotif şirketlerinden Polyar Makine’nin “Talaşlı imalat, makine tasarımı, hidroelektrik santralleri için cebri boru, ızgara, ızgara temizleme makinası, vana, hidrolik kaldırma üniteleri, sürgülü ve radyal kapaklar üretmekte olduğunu kaydetti.

 

HES ve Termik santraller için üretim yapıyoruz

Özkan, “Hidro elektrik santrallerinin kapaklarını, iletim borularını,  hidrolik sistemleri üretiyoruz, mühendislik hizmetleri veriyoruz, alternatif çözümler sunuyoruz. HES’lerin yanı sıra üretim yaptığımız termik santrallerimiz de var. Bu şirketimiz sadece enerji sektörüne yönelik olarak çalışıyor. Önü açık olan bir firma Türkiye’de özellikle son 5 senedir artık enerjiye gereken önem verilmeye başlandı. Şu an Zonguldak Çatalağzı’ndayapılmakta olan Türkiye’nin en büyük termik santralinin aksamlarının üretimini üstlenmiş durumdayız. 25 bin tonluk çok ciddi bir imalat yapıyoruz. Orada 150 ye yakın personelimiz var. Bir inşaat firmasıyla ortak olarak çalışıyoruz. Santralin hem inşaatını  hem de çelik işlerini yapıyoruz.”diyerek, Polyar Çelik yapı’nın geniş faaliyet yelpazesini anlattı.

 

Patentli makine

Selim Özkan, HES gibi büyük yapıların inşası sırasında karşılaşılan zorlukların kendilerini çözüm bulmaya ittiğini ve bu çözümlerden birisi olarak Türkiye’de ilk kez bir “Izgara temizleme makinesini” ürettiklerini belirtti.

 

“Şu an Erciyes isimli ızgara temizleme makinesi olan ve HES’lerde kullanılan kendi imalatımız ve patentimiz olan bir makinemiz var. HES’lerdeki çalışma sürecinde bu makine ihtiyacı ortaya çıktı ve biz ürettik. Şimdi ciddi bir biçimde fuarlarda bu makinemizin tanıtımını yapıyoruz.”diyen Polyar Makina Proje ve İmalat Müdürü Selim Özkan, şöyle devam etti:

 

“Çelik yapı firmamızla, sektörde işbirliği yaptığımız firmalarımızla, çalışma sahamızın giderek arttığı çelik yapım alanlarına yönelik çelik konstrüksiyon işlerini yapmaktayız.

Polyar Demirçelik. firmamız da esasında çelik yapıya bağlı olarak çalışıyor. O işe bir yan sanayi olarak hizmet veriyor. Bu firmamızda alım satım yapıyoruz, daha çok malzeme, saç kesimleri, profil alım satımları yapıyoruz. Bir anlamda kendi firmamızın tedarikçisiyiz Ancak aynı zamanda diğer firmalara da tedarikçilik yapıyoruz. 5 yıl içinde Polyar Makine’den 4 şirketli bir grup haline geldik “

unnamed (1)

Bir Cevap Yazın